Podnośniki teleskopowe to rodzaj urządzeń dźwigowych, które wyróżniają się modułowym ramieniem z platformą. Znajdują zastosowanie przede wszystkim do różnego typu prac na wysokościach. Do jakich czynności można ich używać, jak są zbudowane i jakie mają właściwości oraz zalety? Odpowiadamy w artykule.
Czym jest podnośnik teleskopowy?
Podnośnik teleskopowy, jak wskazuje nazwa, wyposażony jest w specjalny wysięgnik w formie teleskopowego ramienia. Na jego końcu zamontowany jest kosz (gondola), który najczęściej służy do przemieszczania osób wykonujących różne prace na wysokości. Istnieje także możliwość przymocowania innych elementów do końca ramienia, zamiast kosza. Wysięgnik zbudowany jest z wsuwanych członów teleskopowych, działających za pomocą siłownika hydraulicznego, łańcuchów bądź lin. Taki mechanizm umożliwia płynny i skoordynowany ruch urządzenia. Maszyna zasilana jest elektrycznie lub spalinowo, z napędem na dwa lub cztery koła.
Zalety
Jedną z najważniejszych korzyści związanych z inwestycją w podnośnik teleskopowy jest uniwersalne zastosowanie. Urządzenie nadaje się do różnorodnych czynności, dlatego przydatne jest w wielu branżach. Istotną cechę stanowią mobilność i kompaktowe wymiary. Po złożeniu podnośnik znacznie zmniejsza swoje gabaryty, jednocześnie zapewniając duży zasięg ramienia po rozłożeniu. Umożliwia to pracę w trudno dostępnych miejscach. Wśród innych zalet można wymienić m.in.:
- prostą i bezawaryjną eksploatację,
- możliwość obrotu do 360 stopni,
- spory udźwig i wysokość podnoszenia,
- cichą pracę.
Sprzęt tego typu stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych rusztowań. Dzięki temu można zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. W Dąbrowie Górniczej wynajem podnośników teleskopowych oferuje firma Martrans.
Zastosowanie
Podnośniki teleskopowe wykorzystywane są powszechnie w budownictwie i w wielu różnych gałęziach przemysłu. Sprawdzają się w szczególności do prac serwisowych, montażowych i wykończeniowych na wysokości. Są niezastąpione podczas takich czynności, jak montaż reklam wielkoformatowych, czyszczenie elewacji, konserwacja dachu czy mycie okien w biurowcach. Urządzenia dźwigowe tego typu mogą się poruszać w pionie i w poziomie, niezależnie od rodzaju terenu. Nadają się do zastosowania na zewnątrz, np. na placach budów, jak i w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak hale, zakłady przemysłowe, magazyny czy nawet centra handlowe.