Spoglądając na mapę Polski z naniesionymi ukończonymi realizacjami systemów kogeneracji zrealizowanych przez Spółkę Enerai oraz tymi, których budowa właśnie trwa widać wyraźnie, że produkcja energii skojarzonej jest w Polsce coraz lepiej rozwinięta. Dzięki technologii Enerii udało się ukończyć kilkadziesiąt inwestycji, a wśród nich znajdują się przedsięwzięcia wielu różnych gałęzi przemysłu. W kogenerację zdecydowały się zainwestować zarówno zakłady energetyki cieplnej w całej Polsce, ale także firmy zajmujące się produkcją żywności, kwiatów, gospodarstwa rolne, które wybudowały biogazownie, czy mleczarnie. Łączna wygenerowana moc przekroczyła już 140 MWe co stanowi jeden z lepszych wyników w Europie. Produkcja dwóch rodzajów energii jednocześnie ma się więc świetnie, ale są ku temu poważne argumenty ekonomiczne. To się po prostu opłaca. Szczególnie w przypadku biogazowni, która ma szczególną zdolność produkowania biogazu. Ten świetnie sprawdza się jako paliwo w agregatach gazowych CAT od Enerii. A to tylko jeden z wielu rodzajów gazu, jakie mogą być wykorzystywane w kogeneracji.
Czym jest kogeneracja?
Eneria w ścisłej współpracy ze światowym liderem w dziedzinie budowy generatorów gazowych, Caterpillar, stworzyła bogatą ofertę instalacji kogeneracyjnych, które w sposób niezawodny i wydajny generują jednocześnie energię cieplną i elektryczną. Nie bez znaczenia jest też w tym przypadku znaczące ograniczenie kosztów produkcji energii końcowej. Warunki te można spełnić wyłącznie stosując komponenty instalacji najwyższej jakości, pochodzące od sprawdzonych dostawców. Takim niewątpliwie jest Caterpillar.
Sercem układów kogeneracyjnych jest agregat gazowy, napędzany różnymi rodzajami gazu. Inwestując w agregaty kogeneracyjne blisko sieci przesyłowej gazu zyskujemy pewność, że dostawy paliwa do silników będą bezproblemowe.
Kolejnym istotnym elementem systemu kogeneracyjnego jest prądnica, która wykorzystuje wyprodukowaną przez silnik energię konwertując ją w prąd. Agregat prądotwórczy, jak każdy tego typu silnik produkuje także ciepło. Za pomocą odpowiedniego systemu przewodów może być ono odprowadzone i wykorzystane ponownie na przykład do ogrzania szklarni lub innych pomieszczeń. System złożony z proponowanych przez Enerię komponentów pozwoli na maksymalnie wydajne wykorzystanie paliwa. Atutem oferty jest mnogość wariantów modeli agregatów – Eneria oferuje agregaty gazowe o mocach od 125 do 9750 kVA z dodatkową możliwością pracy w trybie skojarzonym. Dzięki temu można zbudować zupełnie niezależny system energetyczny, który zapewni zapotrzebowanie na energię nawet dużym przedsiębiorstwom.
Doświadczona, wykwalifikowana kadra serwisowa zadba z kolei aby urządzenia były w najlepszej możliwej kondycji technicznej. Kluczem jest w tym przypadku przeprowadzanie regularnych przeglądów oraz korzystanie wyłącznie z oryginalnych, certyfikowanych części zamiennych.