Pomimo mody na ekologię nadal najczęściej ogrzewamy budynki w sposób tradycyjny. Produkowane obecnie piece CO przeszły długą drogę i dziś są ekologiczne, bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Pozwalają zaoszczędzić nawet do 30%opału. Jest się czym cieszyć bo stare piece to studnia bez dna jeśli chodzi o opał. W zależności od rodzaju stosowanego opału wyróżniamy piece różnego typu. Piece opalane węglem należą do najpopularniejszych. Wciąż są doskonalone a ich zaletą jest niższa cena w porównaniu z innymi rodzajami kotłów. Równie często wybierane są kotły na drewno. Koszty eksploatacji tych urządzeń są należą do najniższych.
Obecnie kotły na drewno wykorzystują technologię generatorowego zgazowania, dzięki czemu opał spala się dokładniej a za tym idzie jego mniejsze zużycie. W kotłach stalowych nie zaleca palenia drewna drzew iglastych, ponieważ maja dużą zawartość żywicy a ta ma właściwości żrące. Coraz częściej można jednak spotkać kotły z wymiennikiem ze stali kwasoodpornej , odporne na spalanie wilgotnego drzewa zarówno iglastego jak i liściastego. Niektóre typy kotłów zgazowujących mają tak dużą komorę zgazowywania, że jeden załadunek drewna wystarcza na całą dobę. Korzystnym rozwiązaniem są kotły na miał. . Miał jest jednym z najtańszych materiałów opalowych. Obecnie piece opalane miałem pracują ze sprawnością grzewczą około 85 % i wyposażone są w automatyczny podajnik. Kotły miałowe mogą być samodzielnym źródłem ciepła w naszym domu. Do najbardziej wygodnych należą kotły gazowe. Urządzenia grzewcze tego typu zasilane są propanem-butanem lub gazem ziemnym. Można je instalować w wersji wiszącej bądź stojącej w kuchni, kotłowni, łazience.
Do urządzeń ekologicznych zaliczamy kotły na pellety, czyli kotły opalane śrutem drzewnym, granulatem. Zaletą tych urządzeń jest wytwarzanie małej ilości popiołu, który dodatkowo można wykorzystać jako naturalny nawóz, a ich sprawność grzewcza dochodzi do 93-94%,. Ponadto emitują niewiele spalin, substancji smolistych i nieprzyjemnych zapachów. Mieszkanie możemy ogrzać również za pomocą kotła elektrycznego. Ten sposób ogrzewania stosuje się najczęściej w budynkach bez odpowiedniego komina, zbiorników paliwa czy przyłączy gazowych ponieważ jest to najdroższy sposób ogrzewania. Zaletą kotłów elektrycznych jest brak produktów spalania, bez konieczności magazynowania paliwa, oraz niskie koszty inwestycyjne. Decydując się na piec musimy wybrać rodzaj paliwa jakim urządzenie będzie zasilane. Wybór opału ma wpływ na miejsce , w jakim planujemy montaż pieca, sposób jego użytkowania, koszty ogrzewania, czy konserwacja pieca. Tak więc jest nad czym się zastanawiać.