Kotły klasy piątej już niedługo, bo w 2020 roku, będą jedynymi możliwymi kotłami dostępnymi na rynku. Według dyrektywy parlamentu UE, powietrze, którym oddychamy będzie czystsze dzięki kotłom piątej klasy. Kotły piątej klasy charakteryzują się najwyższą wydajnością obecnie na rynku kotłów. Wysoka wydajność kotłów piątej klasy ma pozytywny wpływ na jakość powietrza, ponieważ kotły piątej klasy wytwarzają bardzo małą ilość szkodliwych pyłów i wszelkich zanieczyszczeń. O smogu i zanieczyszczeniach wszyscy już słyszeli, ale mamy nadzieję, że z kotłami piątej klasy będziemy słyszeć o nich co raz mniej. Dlaczego akurat kotły piątej klasy zapytacie. Odpowiedź jest prosta, bo są najwydajniejsze i najskuteczniejsze.Krótkie zestawienie z kotłami niższej klasy:
W zależności od mocy kotła, wydajność kotłów różni się. W tym zestawieniu podamy wydajność dla kotłów o najmniejszej i największej mocy.
- Kotły klasy 3 mają najniższą wydajność ok. 73% – 80%
- kotły klasy 4 należą do klasy średniej, a ich wydajność to ok. 82% – 84%
- I ostatnie, lecz najlepsze i najwydajniejsze kotły piątej klasy mają wydajność najwyższą od 88% do nawet wyższej niż 90%.
Teraz już widzisz dlaczego kotły piątej klasy są tymi najlepszymi i jedynymi branymi pod uwagę w ekoprojekcie.
Piece 5 kategorii na ekogroszek czy pellet? Który kupić?
Lepsze będą piece 5 kategorii na ekogroszek czy na pellet? To pytanie zadają sobie domownicy współczesnych budynków. Zarówno pellet, jak i ekogroszek spalane są w kotłach podajnikowych. Stosowanie obu tych paliw przynosi efektywność spalania różnych źródeł energii.
Ekogroszek to węgiel, który występuje w postaci niewielkich kawałków o granulacji od 8 mm do 25 mm. Spełnia restrykcje narzucone przez Unię Europejską w zakresie wytwarzania pyłów i zanieczyszczeń. Często stosuje się go w kotłach z podajnikiem ślimakowym.
Natomiast pellet jest materiałem opałowym, tworzonym z różnego rodzaju odpadów drzewnych, czyli z biomasy. Naturalne resztki drzewne są sprasowywane pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu mają kształt małych walców o średnicy od 6 mm do 25 mm. Piece 5 kategorii na pellet z reguły posiadają podajnik automatyczny, co zdecydowanie ułatwia pracę.
Porównanie
Pellet ma niższą wilgotność niż ekogroszek. W worku 25 kg ekogroszku aż 5 kg stanowi woda, która i tak wyparowuje podczas palenia. Jeśli chodzi o produkowanie popiołu do powietrza, to tutaj lepiej wypada pellet. Ekogroszek i tak jest bardziej nieszkodliwym dla środowiska rozwiązaniem w porównaniu na przykład z węglem, natomiast wartość produkowania szkodliwych materiałów to 4-15 %. W przypadku pelletu jest to 1-0,24 %.
Piece 5 kategorii na pellet i na ekogroszek charakteryzują się bardzo łatwą obsługą. Niemniej pellet jest zdecydowanie czystszy w użytkowaniu w porównaniu z ekogroszkiem, a popiół powstający jako skutek uboczny procesu spalania, można stosować jako nawóz.
Które rozwiązanie jest bardziej ekologiczne?
Kotły na pellet wypuszczają do atmosfery taką ilość dwutlenku węgla, jaką pochłania drzewo w okresie wzrostu. Niestety emisja tego szkodliwego związku jest już znacznie wyższa podczas spalania ekogroszku.
Można uznać, że zarówno ekogroszek, jak i pellet, stanowią dobrą dla środowiska alternatywę w zakresie ogrzewania budynków.
Piece ecodesign
Piece ecodesign to piece podlegające wymaganiom projektowi ecodesign lub mówiąc inaczej ekoprojektu. Projekt ten jest dyrektywą wydaną przez parlament europejski, którego założeniem jest, że piece ecodesign powinny spełniać wymagania energetyczne i emisyjne. Tylko co to znaczy? Krótko mówiąc piece ecodesign muszą posiadać certyfikat 5 klasy. Aby taki certyfikat otrzymać, należy spełnić wszystkie warunki normy (PN-EN 303-5:2012).
Celem wprowadzenia na rynek tylko pieców ecodesign jest zmniejszenie ilości pyłów i zanieczyszczeń przedostających się do powietrza. A przy tym, piece ecodesign mają mieć wysoką wydajność. Są ta dwa główne postanowienia, które mają się spełnić z piecami ecodesign. Dzięki piecom ecodesign ich sprawność może sięgać nawet ponad 90%. W wyniku tej właściwości, piece ecodesign wytworzą mniej zanieczyszczeń. W dodatku, korzystając z pieców ecodesign zużyjemy mniej paliwa. Pozwala to na duże oszczędności samego paliwa, ale także pieniędzy na nie wydane.
Od 2020 nie będzie możliwym już kupienie innego pieca jak pieca ecodesign posiadającego certyfikat klasy piątej.