Pilarka tarczowa to urządzenie doskonale znane osobom zajmującym się stolarstwem. Jeśli jednak dopiero zaczynasz przygodę z obróbką drewna, powinieneś wiedzieć, jakie rodzaje pilarek tarczowych masz do wyboru oraz na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu.
Pilarki tarczowe służą przede wszystkim do cięcia drewna, płyt oraz wszelkich materiałów drewnopochodnych. Niektóre modele sprawdzą się też podczas pracy z miękkimi metalami lub tworzywami sztucznymi, choć może to wymagać zaopatrzenia się w dodatkowe tarcze oraz stosowanie innych prędkości.
Pilarka stołowa czy ręczna?
Podstawowy podział dostępnych na rynku pilarek tarczowych wyróżnia modele stołowe i ręczne. Każdy z nich ma swoje, doceniane przez użytkowników zalety, niemniej warto mieć na uwadze, że do korzystania zarówno z pilarki stołowej, jak i ręcznej potrzebna jest pewna wprawa i doświadczenie.
Pilarki stołowe to urządzenia stacjonarne, których atutem jest między innymi stabilność, zapewniana przez wagę całej konstrukcji. Pilarki tarczowe stołowe świetnie sprawdzają się podczas pracy z dużą ilością drewna oraz cięcia elementów o podobnym kształcie. Niektóre modele są wyposażone także w specjalne przykładnice, pozwalające na ustawienie kąta i szerokości cięcia. Wadą pilarek stołowych może być jednak ich ograniczona mobilność oraz fakt, że ich ustawienie wymaga sporej przestrzeni.
Z kolei pilarki ręczne, ze względu na z reguły niewielkie rozmiary, są łatwe nie tylko do przechowywania, ale też przenoszenia i przewożenia, dzięki czemu można ich używać również w terenie. Co ważne, z tego modelu możesz korzystać przy jakimkolwiek stole roboczym, od którego pilarkę można bez problemu odmontować. Pilarki ręczne mogą być wyposażone w laser lub prowadnice.
Najważniejsze parametry pilarek tarczowych
Wybierając pilarkę tarczową nie należy kierować się wyłącznie ceną. Znacznie istotniejsze będzie sprawdzenie możliwości jej zastosowania oraz weryfikacja kluczowych parametrów, takich jak moc i głębokość cięcia. Od mocy urządzenia zależy przede wszystkim wydajność cięcia – zatem im jest ona większa, tym cięcia będą mogły być grubsze, a obroty wyższe.
Natomiast głębokość cięcia określa, jakiej maksymalnie grubości element będziesz w stanie przeciąć. W zależności od mocy i wykorzystanej tarczy, wartość ta wynosi przeciętnie od 4,5 do 7,5 cm, jednak z uwagi na możliwość wymiany tarcz, wielkości te są tylko orientacyjne.
Dodatkowe wyposażenie pilarek
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnego modelu pilarki, weź pod uwagę także jej wyposażenie dodatkowe. Pilarki mogą posiadać między innymi elektroniczny mechanizm utrzymujący stałą prędkość obrotów tarczy w trakcie cięcia oraz wzierniki kontrolujące linię cięcia.
Niektóre modele mają również laserowy wskaźnik linii cięcia, system regulacji prędkości obrotów, pozwalający na dopasowanie ich do twardości materiału, system odpylający, umożliwiający podłączenie odkurzacza pochłaniającego pyły oraz prowadnice zwiększające precyzję urządzenia.