Nowoczesne wnętrze może wyróżniać się wieloma ciekawymi elementami wystroju. Jednym z nich są schody metalowe, które można stosować w mieszkaniach dwupoziomowych lub domach piętrowych, gdzie prócz parteru dysponuje się także piętrem lub użytkowym poddaszem.
Tego typu konstrukcje, prócz naturalnej trwałości i solidnego wyglądu, mogą wyróżniać się również eleganckim wykończeniem i nietypowym kształtem, który w przypadku konstrukcji stalowych lub innego rodzaju konstrukcji metalowych (na przykład na profilach aluminiowych) jest stosunkowo łatwy do osiągnięcia.
Klasyczne schody metalowe najczęściej kojarzą nam się z obiektami o charakterze przemysłowym. Tymczasem w nowoczesnych wnętrzach metalowe konstrukcje schodów sprawdzają się wręcz znakomicie. Ich prosta forma, jednolity charakter materiału zastosowanego do ich produkcji, naturalna funkcjonalność i duża trwałość, są w tym przypadku wielką zaletą. Metalowe schody sprawdzą się w wielu typach nowoczesnych wnętrz, choć przyznać trzeba, że najlepiej prezentują się w przestronnych wnętrzach loftów zaadaptowanych na studia artystyczne, pracownie architektoniczne czy innego typu przestrzenie o charakterze nie tylko mieszkalnym, ale i użytkowym. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby schody metalowe zainstalować we wnętrzu typowo mieszkalnym. W mieszkaniach dwupoziomowych, gdzie miejsca na schody jest stosunkowo mało, tego typu konstrukcje sprawdzą się nawet lepiej niż typowe konstrukcje drewniane. Przykładem schodów, które idealnie sprawdzą się w takich warunkach są różne wersje schodów kręconych lub nieco wygodniejszych w użytkowaniu schodów zabiegowych.
Metalowe schody w wersji prostej, na przykład schody jedno lub dwubiegowe z platformą, będą interesującym dopełnieniem każdego wnętrza urządzonego w stylu industrialnym. Z reguły są to wnętrza urządzone w minimalistyczny sposób, pozbawione niepotrzebnych ozdób i dekoracyjnych wykończeń. W takim wnętrzu chłód ocynkowanego lub chromowanego metalu nie razi, a jest zupełnie naturalny. Schody o prostej konstrukcji, wykonane z pozbawionego zdobień metalu, dobrze komponują się z ceglanymi lub kamiennymi ścianami i podłogami, ze szklanymi wykończeniami mebli lub naturalnym, nie lakierowanym drewnem. Metalowe schody stosowane w tego typu wnętrzach stają się atrakcyjnym akcentem, który buduje charakterystykę całego mieszkania lub domu. Takie schody to swoisty powiew świeżości i rynkowa nowość, która może pomóc w zaprojektowaniu i zbudowaniu niezwykle oryginalnego, niepowtarzalnego wnętrza.