Montaż systemów rynnowych

Zalety systemów z tworzyw sztucznych:

  • wysoka wydajność zapewniona przez głębokie koryto rynny,
  • prosty montaż bez użycia skomplikowanych narzędzi,
  • szeroka gama kolorów pozwalająca podkreślić charakter domu, lub innej budowli.

montazAby rynny spełniały swoją funkcję, to po wyborze koloru i odpowiedniego rozmiaru należy je zamontować zgodnie ze wskazówkami producenta.

Zapraszam do zapoznania się z zasadami montażu.

1 Zasada

Rynny podczas zmian temperatur zmieniają swoją długość. Przycinając poszczególne odcinki rynien i rur spustowych trzeba o tym pamiętać. Szczelność rynien jest zapewniona dzięki uszczelkom fabrycznie wklejonym w elementy łączące.

2 Zasada

Obowiązuje na dachach bez płotków przeciwśniegowych ograniczających zsuwanie się śniegu i lodu. Rynny trzeba zamontować na takiej wysokości, aby ich zewnętrzna krawędź była poniżej linii będącej przedłużeniem połaci dachu. Załamujący się strumień wody wpadnie do rynny, zaś zsuwające tafle przelecą ponad nią.

Opis etapów montażu:

Zaczynamy od wyznaczenia miejsc w których będzie umieszczona rura spustowa. Pierwsze haki rynnowe montujemy obok leja spustowego, maksymalnie 15cm od jego bocznych krawędzi. Haki przykręcamy wkrętami M4x35. Trzeba pamiętać o zasadzie grawitacji i umieścić lej spustowy w najniższym punkcie na desce czołowej.

Wyznaczamy kolejne miejsca na uchwyty rynnowe zaczynając od najbardziej odległego haka. Trzeba zamocować go na wysokości uwzględniającej minimalny spadek 0,3%, czyli 0,3 cm na 1mb. Pośrednie uchwyty mocujemy na wyznaczonej spadkiem linii zachowując maksymalną odległość pomiędzy hakami nie przekraczającą 60cm dla rynien o średnicach 125mm i 150mm, oraz 50cm dla średnic 100mm i 75 mm. Przykręcanie haków można zacząć mając zaplanowane miejsca łączeń rynien.

Gdy haki są już zamocowane, możemy zacząć umieszczanie na nich rynny. Ponieważ rynny mają ograniczoną długość (3m lub 4m) do łączenia ich używamy w zależności od sytuacji: złączek rynnowych, lei spustowych i narożników. Każdy z tych elementów posiada uszczelkę i zaznaczone miejsce zakładu rynny. Aby system pracował prawidłowo podczas zmian temperatur haki powinny być zamontowane w odległości nie większej niż 15cm od krawędzi elementu łączącego. Kształt uchwytu i rynny zapewniają swobodne przesuwanie się rynien. Założenie rynny na uchwyty odbywa się poprzez umieszczenie wywinięcia rynny w nosku haka i przekręceniu jej do momentu zatrzaśnięcia.

Po zamontowaniu rynien przystępujemy do zakładania złączek rynnowych, lei spustowych, narożników i ew. denek, te warto założyć zanim rynna powędruje na górę. Uszczelki na których będzie odbywał się ruch kompensujący zmiany długości można posmarować pastą: Silpasta R.

Kolejnym etapem jest montaż rur spustowych. Podstawowe elementy, to rury długości 3m i 4m, kolanka, złączki rur, obejmy do rur, śruby z kołkiem rozporowym do mocowania obejm, oraz elementy uzupełniające, takie jak trójniki, rewizje, redukcje. Po docięciu rur na odpowiednie odcinki kotwimy śruby do ścian. Docinając rury trzeba pamiętać o zachowaniu luzu w złączkach wynoszącego ok. 6mm.

Aby połączyć dolny element leja spustowego z rurą stosujemy złączkę rury lub kolanko. Element wystający z leja spustowego ma identyczną średnicę co rura, kolana i złączki posiadają kielichy umożliwiające połączenie.

Miejsca obejm mocujących pionowe elementy systemu wyznaczamy pamiętając o wskazówkach:

  • obejmy na złączkach rur umieszczamy w miejscu przewężenia,
  • odległość pomiędzy obejmami powinna wynosić ok. 2m,
  • jeśli obejma ma być zamontowana bezpośrednio na rurze, to mocujemy ją z lekkim luzem, aby rura mogła swobodnie się przemieszczać podczas zmian temperatury.

Montaż systemów rynnowych Gamrat należy prowadzić w temperaturze powyżej 5 stopni C.

Pasy podrynnowe i dorynnowe mogące odbijać promienie słoneczne (blachy ocynkowane i aluminiowe) należy pomalować przed montażem rynien.


Instrukcja powstała w oparciu o materiały pochodzące ze strony gamrat.pl Producenta systemów rynnowych.


Opublikowano

w

Tagi: