Wybór łóżeczka dla dziecka wcale nie jest prostym zadaniem. Zwłaszcza że na rynku można znaleźć wiele modeli różniących się ceną, rozmiarem, wzornictwem lub materiałem wykonania. Czy warto decydować się na łóżko drewniane dla dziecka? Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze? O tym można przeczytać w poniższym tekście!
Czy warto wybrać łóżko drewniane dla dziecka?
Oczywiście w pierwszej kolejności, kiedy poruszany jest temat łóżeczek dla dzieci, na myśl nasuwają się te wykonane z drewna. W końcu są klasyczne, solidne i bardzo dobrze się komponują z każdym wnętrzem. Jednak nie każdy może sobie na nie pozwolić. Głównie przez wzgląd na zbyt małą ilość miejsca w pokoju.
Łóżko drewniane dla dziecka można zastąpić, chociażby kołyską, gondolą lub wersją turystyczną. Każde z nich spełnia swoją funkcję pod warunkiem, że zostanie dobrze wybrane i dopasowane do potrzeb malucha oraz rodziców. Najważniejsze jest to, aby zapewnić dziecku komfortowy sen, ale jednocześnie można zadbać także o siebie. Z całą pewnością nie przyjdzie nam narzekać, jeśli mebel będzie wyposażony w dodatkowe szuflady, przewijak bądź też inne udogodnienia usprawniające codzienną opiekę. Na szczęście producenci chcąc sprostać wymaganiom rodziców, wprowadzają coraz bardziej zaawansowane modele, więc jest w czym wybierać. Niezależnie od tego, czy ostatecznie padło na łóżko drewniane dla dziecka, kołyskę, czy może gondolę.
Jakie cechy powinno posiadać dobre łóżeczko dla dziecka?
Jeśli chodzi o cechy dobrego łóżeczka dla dziecka, to na pewno można wymienić: komfort snu, bezpieczeństwo i funkcjonalność. Choć dwie pierwsze są zdecydowanie najistotniejsze, to ostatnia raczej dedykowana rodzicom. W przypadku najmłodszych pociech dość ważne jest to, aby łóżeczko miało funkcję dostawki. Dzięki czemu rodzic w razie potrzeby może spać w pokoju bez konieczności kładzenia się na podłodze lub zbyt małej sofie. Zresztą to rozwiązanie pozwala również na to, aby pokazać dziecku, że nawet gdy płacze nie będzie przenoszone do sypialni rodziców.
Drugą ważną cechą jest regulacja poziomu materaca. Kiedy maluch zacznie samodzielnie siadać bądź wstawać, można go obniżyć, zapewniając większe bezpieczeństwo. Dobrze będzie, jeżeli łóżeczko będzie wyposażone również w przewijak i kieszonki na przechowywanie różnych drobiazgów. Nie dość, że rodzic ma wszystko pod ręką, to dodatkowo taki zestaw zajmuje mniej miejsca, co sprawdza się zwłaszcza w małych pokojach.
Ostatnim, mimo że nieobowiązkowym udogodnieniem jest moskitiera, która przydaje się latem. Dzięki niej nie trzeba chronić dziecka przed owadami środkami chemicznymi. Coraz częściej w sprzedaży znajdują się łóżeczka z większością opisanych cech. Tym sposobem rodzice nie muszą rezygnować z jednej na rzecz drugiej. Z tym że najchętniej wybierane są modele z szufladami i przewijakiem. Co właściwie jest całkiem zrozumiałe. Nie trzeba bowiem biegać po pokoju w poszukiwaniu akcesoriów, kiedy przyjdzie pora na przewijanie.