Rozwój urbanistyczny, inwestycje w drogi sprawiają, że infrastruktura zbliża się do naszych domów i miejscowości. Z góry wytyczane nowe szlaki, autostrady często mijają i przecinają nasze miejscowości. Na wiele tego typu inwestycji nie mamy wpływu. Życie i mieszkanie pod nosem autostrady nie należy do komfortowych. Jak wybrnąć z takiej sytuacji?
Najprostszym i zarazem najbardziej skutecznym sposobem zabezpieczenia przed hałasem są ekrany akustyczne. Tego typu ekrany wykonuje się przede wszystkim z materiałów dźwiękoszczelnych np. tworzywa sztucznego. Materiał jest łatwy w modelingu więc odpowiednio zaaranżowane tunele, kurtyny mogą być ustawione przy każdej wielkości ciągu komunikacyjnego.
Wysokie ekrany akustyczne ustawiane są przy drogach ekspresowych, autostradach. Niższe, przy mniej obleganych drogach.Wysokość ekranów determinowana jest również przez gęstość zaludnienia. Wystarczy zobaczyć jak rozmieszczone są ekrany akustyczne na autostradzie A4 w okolicach Bielan wrocławskich. Tam domu sąsiadują z jedną z najbardziej uczęszczanych drug w Polsce. Po licznych pomiarach hałasu okazało się, że są ona niedopuszczalne. Mieszkanie w takich warunkach wpływa negatywnie i destrukcyjnie. Zamontowanie ekranów w takich miejscach jest obowiązkowe.
Drogowe ekrany akustyczne
Barierę akustyczną może stanowić materiał naturalny np. rośliny, wały itp., a także sztuczny. Najczęstszym materiałem do budowy drogowych ekranów akustycznych jest plastik lub też płyty szklane (głównie poliwęglan oraz szkło akrylowe). Zazwyczaj aby osiągnąć poczucie przestrzeni, ekrany takie są przeźroczyste lub półprzeźroczyste. Takie ekrany akustyczne mogą występować po jednej stronie jezdni lub też obustronni. Robi się to tworząc tunel – dla przykładu tunel przy autostradzie A3 w Niemczech lub tez powstający tunel w Warszawie. Warto tez zwrócić uwagę, że w przypadku przeźroczystych ekranów akustycznych, niezbędne są oznaczenia dla ptaków w postaci sylwetek ptaków drapieżnych, które to działają odstraszająco. Sylwetka ptaku drapieżnego musi być widoczna, aby nie spowodować śmierci nieświadomych ptaków. Pomiary hałasu wykorzystuje się powszechnie przy ustalaniu zagospodarowania przestrzennego danego terenu. Dzięki pomiarom hałasu można w szybki i łatwy sposób określić także atrakcyjność danej lokalizacji, przy czy właśnie na wzrost atrakcyjności lokalizacji może wpłynąć zamieszczenie ekranów akustycznych. Drogowe ekrany dźwiękochłonne są coraz to bardziej powszechne, a ludzie mieszkający w okolicach ruchliwych dróg są dziś świadomi zagrożeń życia w ciągłym hałasie przez co domagają się stawiania ekranów akustycznych.