Z powyższego powodu – zanim zaczniemy urządzać pomieszczenie – warto zrobić projekt łazienki, na który naniesiemy wszelkie parametry. Jakie zatem odległości powinny być pomiędzy określonymi elementami armatury?
O tym w poniższym artykule. Jednak zanim zaczniemy mierzyć, powinniśmy zadbać o odpowiedniej wielkości armaturę łazienkową. Musi być ona bowiem dopasowana do danego wnętrza. My z kolei musimy sobie zdawać sprawę z tego, że o ile do łazienki o dużej powierzchni włożyć możemy w zasadzie wszystko, to z małą łazienką może być kłopot. Dlatego też ważne jest odpowiednie zaplanowanie łazienki oraz wiedza na temat minimalnych odległości pomiędzy poszczególnymi elementami łazienkowej ceramiki.
Umywalka
Funkcjonalna umywalka powinna być zamontowana przynajmniej 30 cm od ściany prostopadłej, natomiast jej krawędź powinna znajdować się 80-85 cm od podłogi. Jeśli będziemy instalować baterię ścienną, to powinna ona znaleźć się od 25 do 30 cm nad umywalką. Co więcej, pomiędzy umywalką a pozostałymi elementami armatury łazienkowej (sedesem, wanną, prysznicem) należy zachować odstęp nie mniejszy niż 20 cm. By nasze ruchy podczas korzystania z łazienki nie były niczym ograniczane, wolna przestrzeń przed umywalką powinna wynosić co najmniej 100 cm.
Wanna
Brzeg wanny powinien znajdować się od 55 cm do 60 cm nad powierzchnią podłogi. Z kolei odległość od brzegu wanny do uchwytu baterii nie powinna być mniejsza nić 10 cm i nie większa niż 25 cm. Należy także zachować wolną przestrzeń między wanną a umywalką. Zalecana przez projektantów łazienek odległość wynosi 20 cm. Jeśli jednak posiadamy łazienkę wyjątkowo małą, to nie ma przeciwwskazań, by umywalka nachodziła na wannę nawet 5 cm. Podobnie jak w przypadku umywalki, trzeba zachować wolną przestrzeń przed urządzeniem. Najwygodniejsza minimalna wolna powierzchnia to 100-120 cm x 70-100 cm.
Sedes
Po wannie i umywalce czas na sedes. Jego odległość od ściany prostopadłej nie powinna być mniejsza niż 20 cm, natomiast brzeg miski powinien znajdować się między 40 cm a 45 cm nad poziomem posadzki. Koniecznie należy zachować wygodne odległości między sedesem a pozostałymi elementami armatury łazienkowej. Wygodny odstęp to minimum 20 cm. Wyjątek stanowi jednak bidet. Między nim a sedesem odległość powinna wynosić 30 cm. Wolna przestrzeń, jaką należy zachować przed urządzeniem to 80 cm x 60-80 cm.
Kabina prysznicowa
Jeśli chodzi o kabinę prysznicową, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana ze względu na dość dużą liczbę rozmaitych elementów. Bateria w kabinie prysznicowej powinna znajdować się około 100 cm nad brodzikiem, natomiast główka natryskowa około 170 cm nad brodzikiem. Kolejną rzeczą są odległości pomiędzy kabiną a pozostałymi elementami ceramiki. Jeśli chodzi o przestrzeń między kabiną a sedesem, to powinna wynosić ona minimum 20 cm. Odległość między kabiną a umywalką – minimum 30 cm. Jeśli nasza kabina ma drzwi, które otwierają się na łazienkę, to również musimy wziąć pod uwagę pewne bezpieczne odległości, by przy otwieraniu kabiny drzwiczki nie obijały się o wyposażenie w łazience czy też o drzwi wejściowe. Jeśli chodzi o wolną przestrzeń przed urządzeniem, to specjaliści zalecają 80-100 cm x 90-100 cm.
Bidet
Zazwyczaj tuż obok sedesu montowany jest bidet. Jak go zainstalować, by korzystanie z niego było wygodne i nie kolidowało z pozostałymi elementami wyposażenia łazienki? Jeśli chodzi o odległość od ściany prostopadłej, to bidet powinien być zainstalowany w odległości co najmniej 30 cm. Przestrzeń nad poziomem posadzki powinna wynosić od 40 do 45 cm. Tak jak zostało już napisane wcześniej, minimalny odstęp między bidetem a sedesem to 30 cm. Wolna przestrzeń przed urządzeniem nie powinna być mniejsza aniżeli 100 x 70 cm.