Okna dachowe to coraz popularniejsze rozwiązanie dla pomieszczeń na poddaszu, które powinny być doświetlone, np. sypialni. Jakie są rodzaje okien dachowych? Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania.
Rodzaje okien dachowych
Tutaj znajdują się dwa najczęściej wykorzystywane rodzaje okien dachowych. Istnieje także wiele wariantów lub bardziej skomplikowanych form, ale te dwa rodzaje często są ich „podstawową” formą.
Okna obrotowe
Jest to najczęściej spotykany rodzaj okien dachowych. W jego przypadku zawias umieszczony jest w połowie wysokości okna. Można je otwierać i zamykać przy pomocy klamki znajdującej się w dolnej części skrzydła.
Wśród okien obrotowych są też okna o podwyższonej osi obrotu. Jest ona umieszczona powyżej połowy wysokości okna.
Okna balkonowe
Jest to nowszy rodzaj okien dachowych, posiadający dwa skrzydła, które po otwarciu tworzą balkon. Górne skrzydło okna uchylane jest do góry, a dolne do przodu, co tworzy wnękę balkonową z zadaszeniem.
Okna dachowe – na co trzeba zwrócić uwagę?
Przy montażu okien dachowych należy pamiętać o starannej izolacji i dociepleniu. Zakładanie okien dachowych, jak i zwykłych jest pracą dla profesjonalistów, dlatego dobrze jest zatrudnić do montażu fachowców.
Wady i zalety okien dachowych
Zalety
- Okna dachowe pozwalają na duże naświetlenie pomieszczenia na poddaszu.
- Okna dachowe mogą być stosowane do większości pochylonych dachów, dlatego są one uniwersalne.
- Okna dachowe nie są trudne w montażu.
- Położenie okien dachowych utrudnia dostęp złodziejom, dzięki czemu okna dachowe zapewniają nam bezpieczeństwo.
- Położenie okien uniemożliwia także wgląd z zewnątrz dzięki czemu zapewniają one również prywatność.
- Okna dachowe ułatwiają również dostęp na dach, co przydaje się przy sprawdzaniu stanu dachu i rynny, przy wizycie kominiarza bądź w sytuacjach awaryjnych.
Wady
- Okna dachowe są mniej odporne na wilgotność, dlatego trzeba je odpowiednio uszczelniać.
- Wymagają one częstego mycia z powodu gromadzenia brudu przez nachylenie.
- Przepuszczają temperaturę. Bez odpowiedniego uszczelnienia wpuszczają chłód zimą, a przez nachylenie szybciej nagrzewają pomieszczenia latem, jednak można temu zaradzić poprzez zamontowanie rolet.