Hale stalowe wykorzystywane są najczęściej w charakterze przestrzeni produkcyjnej i magazynowej, a także jako warsztaty, garaże, hangary. Do zapewnienia pełnej funkcjonalności muszą być wyposażone w źródła światła. Co warto wiedzieć o oświetleniu? Na jakie kwestie zwrócić uwagę przy doborze lamp? Wskazówki znajdziemy w poniższym tekście.
Rodzaj oświetlenia
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów oświetlenia – od zwykłych żarówek wolframowych, po lampy LED stanowiące obecnie najbardziej zaawansowaną technologię oświetleniową. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy:
- Światła żarowe – należą do najstarszej generacji oświetlenia. Pod wpływem energii elektrycznej żarnik znajdujący się w wypełnionej gazem szlachetnym szklanej bańce zaczyna świecić. Zaletą tego rodzaju lamp jest niska cena. Wady to między innymi niska wydajność (większość energii przetwarzana jest na ciepło, a nie na światło) oraz krótka żywotność. Obecnie stopniowo wycofywane z użytku.
- Świetlówki – to szklane rurki, wypełnione oparami rtęci oraz argonem i pokryte od wewnętrznej strony luminoforem. Emisja światła odbywa się dzięki zastosowaniu elektrody, która generuje wyładowania jarzeniowe, te z kolei wywołują promieniowanie ultrafioletowe. Pod jego wpływem luminofor zaczyna emitować światło widzialne o odpowiedniej barwie. –Świetlówki nie są zalecane w obiektach, w których wykorzystywane są maszyny o szybko wirujących częściach, gdyż mogą powodować efekt stroboskopowy – wyjaśnia specjalista z firmy Profix – Powstaje wtedy wrażenie, że pracująca maszyna stoi w miejscu. Może to prowadzić do poważnych wypadków.
- LED – sercem lamp LED są kryształowe chipy półprzewodnikowe, zbudowane z dwóch warstw: N i P. Pod wpływem prądu elektrycznego elektrony przedostają się z dolnej warstwy N na warstwę P – żeby wrócić na swoje miejsce muszą oddać zgromadzoną energię. Odbywa się to przez emisję światła. Lampy LED są najdroższym ze wszystkim rodzajów oświetlenia, jednak odznaczają się najwyższą wydajnością (mniejsze koszty oświetlenia), żywotnością (średnio 50 tysięcy godzin) i bezpieczeństwem (nie zawierają szkodliwych związków chemicznych)
Parametry technicznie
Dobierając oświetlenie do hali nie możemy zapominać o jego parametrach technicznych, między innymi:
- Temperaturze barwowej – wyrażana w kelwinach (K), opisuje obiektywną miarę wrażenia barw. Lampy o temperaturze 5000-6500 K emitują światło podobne do światła słonecznego, dlatego najlepiej sprawdzą się w obiektach, w których pracują ludzie.
- Współczynnik oddania barw – wyrażany w jednostkach CRI lub Ra. Opisuje on, w jakim stopniu oświetlenie oddaje barwy oświetlonego obiektu. Skala wartości wynosi od 1 do 100, gdzie 100 oznacza oddanie barw tak, jak są postrzegane przy naturalnym oświetleniu w środku dnia.
- Moc – wyrażana zarówno w watach (W), jak i lumenach (lm). Wartość watów określa sprawność oświetlenia, zaś lumenów – wielkość emitowanego strumienia światła.