Mając swój dom na pewno dobrze wiesz jak ważne poza oświetleniem wewnętrznym jest to zewnętrzne. Zarówno podjazd, ogród czy sama fasada budynku oświetlona po zmierzchu nabierze zupełnie nowego wyglądu. Poza aspektami funkcjonalnymi i praktycznymi warto zadbać o kwestie dekoracyjne projektując instalację oświetleniową całej posesji.
Typy oświetleń
Rodzajów lamp i systemów oświetleniowych zewnętrznych jest mnóstwo. Nie ważne czy wybierzesz klasyczne stojące latarnie, punktowe halogeny, taśmy LED czy ogrodowe girlandy – najważniejsze abyś zwrócił uwagę na ich wytrzymałość, poziom bezpieczeństwa montażu i energooszczędność. Oprawy tego typu świateł muszą być odporne na niesprzyjające warunki pogodowe i dobrze chronić diody czy żarówki. Jeśli wybierzesz lampy wymagające instalacji elektrycznej pamiętaj o rozplanowaniu i ukryciu przewodów, ale możesz też postawić na wersje oświetleń działające dzięki energii słonecznej.
Wejście do budynku i podjazd
Przy wejściu do budynku warto zadbać o mocne, dobrze oświetlające światło. Zarówno podjazd jak i ganek powinien być odpowiednio naświetlony aby po zmroku nie mieć problemu z np. wypakowaniem zakupów z auta, dojściem do drzwi wejściowych czy podejrzeniem co dzieje się przed domem. Możesz postawić na stałe źródło światła, które będziesz zapalać i gasić zależnie od potrzeb lub reflektor wyposażony w czujnik ruchu, zapalający się tylko w momencie gdy ktoś znajdzie się na podwórzu. Warto postawić na energooszczędne źródła światła jak np. naświetlacz LED czy lampy wykorzystujące energię słoneczną. Takie lampki możesz rozstawić wzdłuż ścieżki prowadzącej do budynku nie martwiąc się instalacją elektryczną.
Elewacja
Coraz popularniejsze staje się oświetlanie fasad budynków i podkreślanie światłem ich struktury i dekoracyjności. Oświetlony budynek po zmierzchu wygląda atrakcyjnie i elegancko. Możemy podkreślić okna, gzymsy, wykusze – wszystkie podkreślające urodę budynku elementy. Pamiętaj, że oświetlenie elewacji będzie wydobywać wszystkie błędy w fakturze, nie będzie to problemem w przypadku ścian wykonanych np. z cegły czy innych atrakcyjnych materiałów, ale w przypadku gładkich elewacji światło padające na budynek może odkryć wszystkie niedoskonałości. Do takiego oświetlenia możesz użyć klasycznych kinkietów czy halogenów, ale możesz też postawić na modne ostatnio taśmy LED, ochronione listwami, do podświetlania elementów konstrukcji budynku, tarasu czy ganku.
Ogród
Przy oświetlaniu ogrodu można wykazać się całą swoją kreatywności. Jeśli w ogrodzie masz altankę, taras czy specjalnie wydzieloną strefę relaksu, warto ją odpowiednio udekorować światłem. Kameralne oświetlenie w stylu lampionów, wiszących lamp czy girland świetlnych nada fantastycznego klimatu i sprawdzi się przy wieczornych posiedzeniach czy imprezach w ogrodzie.
Możesz podkreślić elementy ogrodu oświetleniem punktowym – halogeny wychodzące z podłoża skierowane na zadbane drzewa czy krzewy będą tworzyć dodatkową atrakcję. Jeśli masz w ogrodzie oczko wodne również warto podkreślić jego obecność po zmierzchu. Specjalne oświetlenie podwodne zachwyci każdego kto odwiedzi Twoją posesję.