Podłogi szklane

W budownictwie stosowane są różne materiały do konstrukcji stropowych. Od dawna używa się drewna lub stali, przy czym ta ostatnia znacznie podwyższa koszty inwestycji.

Na konstrukcjach obecnie najczęściej kładzie się się różne rodzaje podłóg pływających.
To jak wygląda podłoga w dużym stopniu decyduje o charakterze wnętrza. Dlatego warto dobrze się zastanowić nad odpowiednim materiałem, z którego będzie wykonana. Oprócz drewna, paneli laminowanych, terakoty i wykładzin, w niektórych wypadkach warto sięgnąć po inne materiały konstrukcyjne lub osłonowe. Materiałem takim może być szkło.
Szklane podłogi szkła są wykonywane z przezroczystego szkła wtedy, gdy korzystne jest aby, było widoczne z góry to co jest pod spodem lub z dołu to co jest w górze. Gdy nie ma takiej potrzeby stosowane jest najczęściej szkło zmatowione. W każdym przypadku stosuje się szkło hartowane, ze względu na jego trwałość i odporność na uszkodzenie.

skaywalkSzkło jako materiał podłogowy jest używany zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i komercyjnych. W przypadku konstrukcji nośnych szklana podłoga umieszczana jest w stalowej ramie – zobacz na stronie beluglass.pl.

Ciekawą właściwością takiej podłogi jest to, że mogą one być oświetlone zarówno od dołu, światłem sztucznym lub mogą być traktowane jako zwykłe podłogi oświetlone od góry.

Na przykład pewien niemiecki producent parkietów do squasha rozpoczął wytwarzanie szklanych podłóg także do innych sportów, takich jak koszykówka. Ich szklane parkiety są półprzezroczyste, a oznaczenia linii są wskazywane przez oświetlenie diodami LED pod podłogą

Również wykonane z hartowanego szkła bywają podłogi w różnych miejscach o charakterze turystycznym. Popularne są statki wycieczkowe ze szklanym dnem, gdyż umożliwiają lepszy wgląd w to co dzieje się pod wodą.

1219 metrów nad ziemią zawieszona jest najwyższa szklana podłoga. To Skywalk – szklana platforma widokowa zawieszona ponad dnem Kanionu Colorado. Codziennie chodzą po niej dziesiątki turystów chcących zobaczyć na własne oczy ten cud inżynierii.


Opublikowano

w