Posadzka to ważny, chodź często niedoceniany element konstrukcji hal przemysłowych. Najczęściej zwracamy na nią uwagę w momencie wystąpienia usterki, skutkującej kosztownymi naprawami. Aby uniknąć nieprzyjemności, o jakość posadzki warto zadbać już na etapie planowania inwestycji obiektu magazynowego. O czym powinniśmy wiedzieć, wybierając posadzkę przemysłową?
Cechy dobrej posadzki przemysłowej
Dobra posadzka przemysłowa powinna gwarantować długotrwałą eksploatację, cechując się bezawaryjnym przenoszeniem obciążeń – mechanicznych, termicznych i chemicznych. Pożądanymi cechami posadzki są m.in. odporność na ścieranie i uderzenia, a także antypoślizgowość oraz łatwość czyszczenia.
Najlepsze posadzki mogą przetrwać bez napraw i remontów wiele lat.
W osiągnięciu optymalnego poziomu jakościowego posadzki, pomaga zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych oraz sprawdzonych metod montażu, bazujących na wiedzy fachowców – komentuje ekspert gdańskiej firmy LARGO HALE, świadczącej usługi profesjonalnego projektowania i budowy hal stalowych.
Technologie wykończenia posadzki
Na rynku istnieje wiele wyrobów i technologii, umożliwiających wyłożenie posadzki zgodnie z wytycznymi inwestora. Ogólna wytrzymałość posadzki jest uzależniona przede wszystkim od jakości podłoża gruntowego, klasy betonu oraz ilości i rodzaju zastosowanego zbrojenia rozproszonego. Parametry eksploatacyjne wierzchniej warstwy posadzki wynikają bezpośrednio z przyjętej funkcji obiektu.
,,Przy wykańczaniu płyt posadzki przemysłowej przeważnie wykorzystuje się technologię utwardzenia powierzchniowego (DST). W przemysłach lekkim, spożywczym i farmaceutycznym często napotykamy także realizacje na bazie systemów żywicznych. Coraz popularniejszym trendem jest ponadto wykańczanie płyt posadzkowych cienkowarstwowymi posadzkami samorozlewnymi typu PCC bądź z wykorzystaniem technologii szlifowania i polerowania betonu, co gwarantuje wyjątkowy efekt estetyczny i plastyczny” – relacjonuje specjalista LARGO HALE.
Posadzka pływająca
Najczęściej spotykanym rozwiązaniem przy wykonywaniu posadzek hal przemysłowych jest tzw. posadzka pływająca. To wielowarstwowy układ konstrukcyjny, składający się z warstwy nośnej podłoża gruntowego bądź podbudowy, warstwy poślizgowej z folii polietylenowej oraz warstwy fibrobetonu – płyty konstrukcyjnej, zbrojonej włóknami stalowymi i/lub propylenowymi. Warstwa poślizgowa pozwala na swobodne korzystanie z podłoża, bazując na zjawisku ,,pływania” posadzki na podbudowie, wskutek skurczu i pełzania, spowodowanego rozmaitymi czynnikami mechanicznymi, wilgotnościowymi i temperaturowymi.
Niezależnie od tego na jaki typ posadzki się zdecydujemy, niezwykle ważne jest jej właściwe dopasowanie i ułożenie od samych podstaw. Wzorcowe wykonanie wszystkich warstw podbudowy i uzyskanie oczekiwanej nośności gwarantuje optymalną pracę płyty posadzki na wiele lat, niezależnie od stopnia eksploatacji magazynu czy hali przemysłowej.