Jak chyba każdy wie z lekcji fizyki, wszelkiego rodzaju ciała, i substancje, posiadają energię wewnętrzną, czyli popularnie mówiąc, jakieś drganie cząsteczek, zwane ciepłem właściwym. Naturalnym procesem, w przyrodzie, jest przekazywanie tego ciepła z ciał o wyższej temperaturze, do ciał o niższej temperaturze. Pompy ciepła zasysają powietrze, które wykorzystują do pobierania ciepła. Powietrze to posiada jakieś ciepło właściwe. Normalny proces cieplny w fizyce, działa w ten sposób, że z ciepłego ciała, ciepło przepływa do zimnego ciała. W związku z tym, że, powietrze na zewnątrz posiada mniej ciepła, niż to, które mamy w domu. Zatem powietrze z zewnątrz, jest “okradane” przez to urządzenie ze swojego ciepła właściwego, które to ciepło następnie jest dostarczane do powietrza wewnątrz domu. Taki sposób ogrzewanie pomieszczeń, nie dosyć, że jest bardzo ekologiczny, to jeszcze za pomocą pompy ciepła, można oszczędzić sporo gotówki. Powietrzne pompy ciepła to przede wszystkim bardzo dobre źródło energii odnawialnej. Jedyna energia, jakiej używamy to ta, która napędza sprężarkę, która wymusza obieg czynnika cieplnego w pompie cieplnej.
Ewolucja czynnika cieplnego
Czynnikiem cieplnym, w dawnych czasach był gaz zwany freonem, ale teraz nie używa się go, ponieważ freon jest szkodliwy dla powłoki ozonowej, chroniącej naszą atmosferę. W dzisiejszych czasach gazem, który jest używany, jako czynnik cieplny, w lodówkach i innych pompach ciepła, jest argon. Argon jest gazem szlachetnym, obojętnym na jakiekolwiek zmiany chemiczne w środowisku naszej planety. Pompy ciepła powietrze, które ogrzewają, jest niezwykle efektywne, co daje nam około czterdziestu procent, całego ogrzewania potrzebnego do całego naszego domu.
Jest to zamknięty obieg z czynnikiem cieplnym, wyposażony w sprężarkę, która wymusza obieg tego czynnika cieplnego. Cały obieg wyposażony jest jeszcze w dwa urządzenia. A mianowicie parownik i skraplacz. Parownik, pobiera ciepło, z powietrza, czyli zamontowany jest na zewnątrz budynku, i następnie to ciepło, przekazuje do skraplacza, który oddaje ciepło powietrzu wewnątrz budynku. W ten sposób, niewielkim kosztem energetycznym, bo jedynie do uruchamiania pompy. Natomiast pozostała energia, przekazywana do wnętrza domu, jest wyciągana z powietrza, z zewnątrz. Powietrzne pompy ciepła, jest w takim razie najlepszym urządzeniem służącym, do niemal darmowego uzyskiwania energii cieplnej, z otoczenia. Tego typu urządzenie, działa najlepiej, przy niskich zewnętrznych temperaturach. Im temperatura jest niższa, tym powietrzne pompy ciepła więcej energii potrafią wyciągnąć z zewnątrz. Wielu ludzi ogrzewa sobie w ten sposób mieszkania, z tego powodu, że tego typu ogrzewanie, jest bardzo tanie. Energia na ogrzewanie, jest pobierana ze środowiska, więc jest to jakaś forma energii odnawialnej. Powietrzne pompy ciepła, coraz częściej montowane, są w takich pomieszczeniach, jak małe sklepiki.
Koszt pozyskania energii z pompy ciepła
Pompy ciepła to tylko jeden ze sposobów na uzyskanie energii praktycznie za darmo. W zależności od możliwości, jakimi dysponujemy mogą to być poza kolektory słoneczne pompy ciepła, elektrownie wiatrowe, elektrownie wodne, źródła geotermalne. Każda z tych możliwości pozwala nam na uzyskanie czystej nieszkodzącej środowisku energii. Na świecie coraz częściej stara się uzyskać energie, czy jest to energia cieplna, czy elektryczna. Na przykład na Islandii zaczęto czerpać energie ze zwierząt. Choć wydaje się to dziwne jest jednak możliwe. Po prostu przy domach zaczęto budować kurniki a pod grzędami położono instalacje wodna, która jest ogrzewana przez siedzące zwierzęta. Na świecie jest bardzo wiele rożnych dziwnych i ciekawych metod pozyskania energii. Pomysłowość ludzka nie zna granic a wszystkim przyświeca jeden cel znalezienie darmowego źródła energii. Jak widać nie tylko kolektory słoneczne pompy ciepła są potrzebne do ogrzewania domostw. Wokół nas jest wiele możliwości uzyskania energii, coraz częściej stosuje się biomasy na wysypiskach zaś można uzyskać biogazy. Są również projekty budowy morskiej wersji elektrowni wiatrowej, czyli urządzenia, w którym wirniki wytwarzające energie będą poruszane silą prądów morskich. Kto wie może za parę lat uda się rozszczepić bezstratne atomy wody i wynaleźć silnik na wodę? Cóż nie znamy przyszłości, ale dzięki potrzebie odkryć uzyskiwanie energii stanie się coraz bardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska.