Nowoczesny dom piętrowy to godna uwagi alternatywa dla budynków parterowych lub z poddaszem użytkowym. Jego wnętrze zaoferuje nam łatwą do zaaranżowania, pozbawioną skosów przestrzeń, gwarantującą niezbędny komfort zamieszkania w nowym miejscu. Jeżeli interesuje nas takie rozwiązanie – przeczytajmy, jakie są jego najważniejsze zalety oraz komu dom piętrowy dedykowany jest najbardziej?
Dom piętrowy – gdzie znaleźć odpowiedni projekt?
Projekty domów piętrowych to propozycja, która doskonale sprawdzi się na każdej działce. W kolekcji MURATORA znajdziemy gotowe projekty domów piętrowych dostosowane do działek bardzo wąskich (nawet o szer. 13 m) jak również do takich, na których możemy pozwolić sobie na bardziej rozłożysty układ. Również z uwagi na różnorodną funkcję, w tym liczbę sypialni, dom zaspokoi potrzeby każdej rodziny.
Szeroką ofertę domów piętrowych znajdziemy w ofercie MURATORA: https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-pietrowych/ Główną bazę stanowią domy z dachem płaskim lub wielospadowym, aczkolwiek znajdziemy także domy z dachem dwuspadowym – choć są one w mniejszości. W wielu projektach przewidziano jedno lub dwustanowiskowy garaż, który zlokalizowano w bryle domu lub jako przedłużenie parterowej kondygnacji. W takim układzie, dach garażu często wykorzystano na obszerny, funkcjonalny taras dostępny z piętra. Przed wyborem projektu, warto zapoznać się z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkami Zabudowy, gdyż niestety, ale na wielu obszarach, budynki z dachem płaskim lub o niewielkim kącie nachylenia – nie są dopuszczane do realizacji. Jeśli jednak zapisy będą dla nas korzystne, warto odwiedzić stronę z projektami MURATORA i wybrać odpowiedni dla siebie projekt. W tym celu można posiłkować się wyszukiwarką zaawansowaną lub filtrami, które pozwolą na określenie liczby sypialni, wymiarów elewacji, kąta i rodzaju dachu i innych, ważnych dla nas kwestii (np. liczby łazienek lub garażu). Dzięki temu, spośród kilkuset projektów wybierzemy te, najbardziej właściwe.
Najważniejsze zalety domów piętrowych
Podstawową zaletą domów piętrowych jest brak skosów na wyższej kondygnacji. Dzięki temu cała powierzchnia piętra jest użytkowa, co ułatwi aranżację wnętrza i dobór mebli. Użytkowa przestrzeń domu przekłada się też na jego funkcjonalność. W przeciwieństwie do domów z poddaszem użytkowym, powierzchnia (netto) po podłodze będzie tożsama z powierzchnią użytkową. Ten aspekt powoduje, że dom piętrowy np. o powierzchni użytkowej np. 120 m2, można wybudować na mniejszej działce, niż dom z poddaszem o tej samej powierzchni użytkowej. Jeżeli więc marzy nam się większy ogród, to taki dom, o ograniczonej powierzchni zabudowy, pozwoli na zaaranżowanie większej przestrzeni do wypoczynku na świeżym powietrzu. Ponadto, z każdej sypialni możemy zrobić wyjście na taras lub balkon lub po prostu zamontować duże okna, które idealnie doświetlą pokoje.
Piętrowy dom pozwoli na skuteczny podział na strefę dzienną i nocną, a w razie potrzeby – na wydzielenie dwóch indywidualnych lokali mieszkalnych.
Dla kogo dom piętrowy?
Ogólnie można stwierdzić, iż domy piętrowe dedykowane są wszystkim inwestorom, których Plan Miejscowy lub Warunki Zabudowy – dopuszczają możliwość ich budowy. Jednakże, trzeba także wziąć pod uwagę kwestie wizualne, które wynikają z indywidualnych gustów każdego klienta. Osoby, które preferują nowoczesne budownictwo, na pewno skusi oferta domów piętrowych, a dla tradycjonalistów – trafniejszym wyborem mogą się okazać domy z poddaszem lub parterowe ze skośnym dachem. Projekt domu piętrowego będzie też dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na maksymalnym wykorzystaniu użytkowej przestrzeni przy jednoczesnym ograniczeniu powierzchni zabudowy. Brak skosów na piętrze umożliwia swobodne zaaranżowanie wyżej położonych pomieszczeń, a przemyślane rozplanowanie pokoi zapewnia optymalną ilość miejsca nawet dla większej liczby mieszkańców.
Nowoczesne projekty domów piętrowych będą również doskonałym rozwiązaniem dla rodzin wielopokoleniowych. Układ ich wnętrza nierzadko umożliwia wygodny podział na dwa osobne mieszkania, zapewniając pełną prywatność wszystkim domownikom. Budynek piętrowy warto wybrać, gdy w przyszłości chcemy mieszkać z dorosłymi dziećmi i ich małżonkami bądź mamy zamiar przygarnąć pod swój dach wymagających opieki rodziców. Dzięki temu, iż na piętrze można zlokalizować taras lub obszerny balkon, w łatwy sposób wygospodarujemy dwie niezależne strefy relaksu na świeżym powietrzu. Może to być bardzo korzystne zarówno w przypadku zamieszkania dwóch rodzin jak i wtedy, gdy zdecydujemy się na podnajem piętra osobom z zewnątrz.
Szukając inspiracji na budowę domu, na pewno warto wziąć pod uwagę domy piętrowe. Spośród wielu projektów z niezwykle bogatej oferty MURATORA na pewno wybierzemy ten jeden, wymarzony, spełniający nasze wszystkie oczekiwania dom piętrowy. Pamiętajmy, iż na etapie lokalnej adaptacji istnieje możliwość wprowadzenia zmian do interesującego nas projektu. Jeśli więc niepokoi nas za mały taras lub układ okien – nie wyrzucajmy takiego projektu z naszych planów. Zapisy w projektach Muratora dopuszczają szereg zmian, które pozwolą na dostosowanie domu do naszych, indywidualnych potrzeb.
Zdjęcie: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska
Tekst sponsorowany: Projekty domów MURATORA zgodnych z “Polskim Ładem” – projekty.muratordom.pl