W lokalnej prasie i telewizji co jakiś czas pojawiają się informacje na temat wymiany wodomierzy w spółdzielniach. Temat jest nagłaśniany z kilku zasadniczych powodów. Pierwszym z nich jest masowy charakter akcji – wymianie podlegają wszystkie wodomierze na danym osiedlu. Drugi powód, to przywiązanie do starych rozwiązań i idąca za nim niechęć do nowości oraz do ponoszenia wydatków.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Visterma
Inaczej na taką inwestycję patrzy młody człowiek, który zamierza w danym mieszkaniu spędzić kolejne 50 lat, a inaczej ktoś kto młodość ma już za sobą, a wydatek w postaci nowego wodomierza spostrzega jedynie jako kolejne uszczuplenie, i tak już niedużej emerytury.
Wymiana wodomierzy – co zyskuje spółdzielnia?
Z punktu widzenia spółdzielni, mającej pod swoją opieką nieraz po kilka tysięcy mieszkań, częstsze pomiary zapewniane przez nowoczesne wodomierze dają możliwość bardziej sprawnego regulowania należności przez mieszkańców, odciążając administrację spółdzielni i spółki wodociągowej. Można odłożyć do lamusa system płatności oparty o prognozy.
Była to metoda niedoskonała, ponieważ część mieszkańców opłacała zbyt duże rachunki prognozowane w stosunku do faktycznego bieżącego zużycia, inni z kolei płacili za mało. Mnożyło to transakcje związane z regulowaniem nadwyżek i niedopłat, bowiem nie jest możliwe absolutnie precyzyjne oszacowanie, kto ile wody zużyje. Naturalnie taki system daje więcej okazji do pomyłek oraz wpływa negatywnie na przepływ finansowy między wszystkimi uczestnikami transakcji – od mieszkańców, poprzez spółdzielnię, aż do spółki wodociągowej.
Wymiana wodomierzy – koniec z przeciekami i… oszustwami
Wodomierze podające na bieżąco swoje pomiary mogą być pomocne w diagnozowaniu usterek w instalacji. Ze względu na dużą precyzję oraz nieprzerwane przesyłanie danych, pozwalają one łatwo wychwycić stałe zużycie niewielkich ilości wody, mające miejsce przez całą dobę. Starsze wodomierze są mniej precyzyjne i nie dają takich możliwości. Powstaje wtedy problem wody technologicznej – nierozliczonej przez cały rok, której koszt muszą później wziąć na barki wszyscy mieszkańcy.
A wszystko przez cieknące krany, czy spłuczki części mieszkańców… Drugim aspektem, o którym często się milczy, jest oszukiwanie liczników. Zdarza się, że nieuczciwi mieszkańcy korzystają z urządzeń z polem magnetycznym, celowo zakłócając pomiary licznika. Koszt ich działań muszą oczywiście pokryć niczego nieświadomi sąsiedzi. Nowoczesne wodomierze są na takie zabiegi całkowicie odporne.
Odczyt radiowy wodomierzy eliminuje błędy ludzkie
Na forach dyskusyjnych spółdzielni mieszkaniowych co jakiś czas pojawiają się tematy zakładane przez mieszkańców, dotyczące wątpliwości co do rzetelności dokonanych odczytów. Mieszkańcy skarżą się na zbyt duży rachunek, wynikający z pomyłki pisarskiej czy nawet niekompetencji przedstawiciela spółdzielni mieszkaniowej.
Taka sytuacja wywołuje brak zaufania do organów spółdzielni, utrudniając satysfakcjonującą dla obu stron współpracę. Montaż wodomierzy – w nowoczesnej technologii odczytu radiowego -pozwala uniknąć tego typu sytuacji, nie narażając mieszkańców na pomyłki kontrolerów. Jest to zarówno korzyść czysto ekonomiczna, jak i związana z relacjami między mieszkańcami, a pracownikami administracji spółdzielni.
Wymiana wodomierzy na wodomierze radiowe wielką oszczędnością
Odpowiedź na pytanie zawarte w temacie artykułu brzmi: tak, wodomierze radiowe są skutecznym sposobem na oszczędność po stronie spółdzielni, a więc – co za tym idzie – wśród wszystkich jej mieszkańców. Ujawnia się ona w kilku sferach. Pierwsza z nich to oszczędność czasu, ponieważ odczyt zużycia odbywa się zdalnie. Mieszkańcy nie muszą więc być obecni w mieszkaniach w wyznaczonym dniu o wyznaczonej godzinie, by umożliwić tradycyjny odczyt.
Dodatkowo, jest to oszczędność w zakresie finansowym, ponieważ dane docierają drogą radiową do głównego komputera, w którym można w czasie rzeczywistym przeglądać bieżące zużycie. Nie trzeba ponosić kosztu kontrolera oraz kosztu organizowania zestawień, tworzenia baz danych itp. Oprogramowanie komputerowe samo wykonuje te czynności.