Rodzaje i zastosowanie żwiru w budownictwie

zwirŻwir jest naturalnym kruszywem złożonym z różnych skał i minerałów. W budownictwie wykorzystywany jest żwir o średnicy 2 – 63 mm. Żwir może być wydobywany w tzw. żwirowniach, w procesie pogłębiania koryta rzek, oraz z dna morskiego.
W zależności od swoich właściwości, żwir ma różne zastosowania.

Rodzaje i zastosowanie żwiru rzecznego w budownictwie.

Żwir rzeczny płukany wydobywany jest w wyniku procesu przesiewania i płukania i możemy podzielić go na kilka kategorii, w zależności od wielkości poszczególnych bryłek:
żwir frakcji 2 – 8: wielkość bryłek mieści się w przedziale 2 – 8 mm, wykorzystywany do produkcji cienkich i średnich wylewek betonowych. Żwiry te są kolorowe i błyszczące, stąd świetnie nadają się jako żwir ogrodowy. Wykorzystuje się go np. do stworzenia gustownych ścieżek;
– żwiry frakcji 8 – 16 mm: żwir wykorzystywany do wyrobu wylewek średnich i grubych, szczególnie schodów, fundamentów i stropów. Także chętnie wykorzystywany jako żwir ogrodowy;
– żwir frakcji 16 – 32 mm: znajduje zastosowanie w melioracji ogrodów i wokół domu, do wykonania domowej oczyszczalni ścieków i dekoracji ogrodów.

Żwir morski.

Naturalny żwir morski wydobywa się jest głównie na zachodzie Europy. Ze względu na swoje zasolenie nie nadaje się do produkcji betonu. Może się natomiast sprawdzić w budownictwie, jeśli zastosujemy go jako podsypkę, np. pod chodnik czy ścieżkę. Wielu wykorzystuje go też w ogrodzie w celach dekoracyjnych.

Podsumowując.

Większość dostawców ma w swojej ofercie pełną gamę żwirów. Jeśli zatem planujemy budowę lub remont domu – z pewnością uda się kupić ten najlepiej spełniający nasze wymagania.

Wybór żwirów ogrodowych w Mosinie.


Opublikowano

w

Tagi: