Współczesna oferta krajowych dostawców rusztowań znacznie różni się od tych, które proponowane były klientom jeszcze trzydzieści lat temu. Przed 2000 rokiem najpopularniejsze były rusztowania rurowo-złączkowe i rusztowania warszawskie. Rynek budowlany wyraźnie poszerza swoją ofertę. Podobnie jak w każdej innej branży, producentom i dostawcom zależy na rozwiązaniach funkcjonalnych i trwałych. Stawiamy na innowacyjność.
Rusztowania lat 90
Lata 90. określa się jako czas, w którym zaczęły pojawiać się rewolucyjne rusztowania. Projektanci z całego świata zaczęli prześcigać się w nowych pomysłach, także w Polsce. W naszym kraju sięgano po sprawdzone rozwiązania, które stosowane były w krajach zachodnich, unowocześniając je i ulepszając. Na polskim rynku zaczęły pojawiać się na rusztowania produkowane przez rodzime firmy. Konstruktorom zależało przede wszystkim na funkcjonalności, ale i na pełnym bezpieczeństwie użytkowania. Wypadki w branży budowlanej zdarzały się stosunkowo często, a spora część z nich dotyczyła robót na wysokościach i niewłaściwego zabezpieczenia pracowników. Wolny rynek sprawił, że firmy zaczęły prześcigać się w pomysłach i rozwiązaniach. Dużą popularnością zaczęły cieszyć się firmy, które zajmowały się wypożyczaniem rusztowań. Inwestor, czy wykonawca, nie musiał już przeznaczać tylu środku na umożliwienie i zabezpieczenie robót na wysokościach. Było to korzystne zwłaszcza dla niewielkich przedsiębiorców, którym rusztowania potrzebne były tylko od czasu do czasu. Z ofert wynajmu rusztowania korzystają także osoby prywatne, które na przykład chcą odświeżyć elewację swojego domu.
Rusztowania wyższe i solidniejsze
Z dekady na dekadę nowe rozwiązania zaczęły wypierać konstrukcje starego typu. Producenci stawiali na trwałość i jakość, zależało im na tym, by rusztowania mogły sięgać coraz wyżej. Zastosowanie rusztowań zaczęło się poszerzać. Rusztowania są dziś wykorzystywane nie tylko w budownictwie, ale także w przemyśle, przy produkcji dużych elementów. Z roku na rok zaostrzały się przepisy związane z BHP. Obecnie producenci muszą dostosowywać się do instytucji badawczych, które wydają potrzebne atesty, do instytucji certyfikujących i wymagań stawianych przez inspekcje budowlane – mówi mam przedstawiciel firmy Euro Rusztowania z Wrocławia. Dawniej firma budowlana po prostu stawiała rusztowanie na placu budowy – dziś konieczny jest odbiór techniczny, a wznoszeniem rusztowań musi zająć się ekipa doświadczonych i wykwalifikowanych osób.
Artykuł sponsorowany