Stylowe umywalki

Prezentujemy tutaj naszym zdaniem ciekawe i potwierdzone informacje w skróconej wersji, które przydatne mogą być podczas procesu decyzyjnego przy wyborze artykułów, remoncie, wyposażeniu łazienki.

Opisy dotyczą długoterminowego użytkowania umywalek. Co zatem warto wiedzieć?

Umywalki Ceramiczne

umywalkaCeramiczne umywalki podczas procesu wypalania ceramiki zniekształcają się. Jest to normalne i niezależne od producenta. Dlatego np. umywalka nablatowa o dużych rozmiarach może chwiać (kołysać) się na blacie. Umywalka narożna przy idealnie wykonanym rogu może mieć luki. Zniekształcenia powierzchni umywalki ceramicznej doskonale widać przy dobrym świetle, patrząc na równi z jej płaszczyzną. Bardziej precyzyjnie wykonane są umywalki szklane lub umywalki kamienne. Ceramiczne umywalki przyzwyczaiły nas do dostępności ich w kolorze białym, ostatnio czarnym a dawniej beżowym. Zazwyczaj dzielone są jako umywalki nablatowe, umywalki wiszące, umywalki meblowe. Dobre umywalki ceramiczne nie żółkną, mają odporne szkliwo, utrzymanie ich w czystości jest łatwiejsze. (Polecane i sprawdzone: Duravit, Villeroy & Boch).

Umywalki kamienne

Praca z kamieniem (odpowiednim i twardym) wymaga czasu i straty 60% materiału (jeśli umywalka nie jest klejona). Kamień jest wyjątkowo wymagającym materiałem, którego najpierw żmudnie należy wydobyć, przetransportować a następnie obrobić najlepiej ręcznie. Zatem umywalki z kamienia, które mają być trwałe i dobrej jakości, nie mogą być tańsze niż średnia półka cenowa umywalek ceramicznych, masowo produkowanych. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru umywalki z kamienia:

  • Czy producent importer spełnia elementarne wymagania jakości i bezpieczeństwa czy umywalki posiadają oznaczenie CE. Legalnie wprowadzone do obrotu muszą go posiadać mimo dziwnych tłumaczeń importerów.
  • Czy kamień umywalki ma odpowiednią grubość. W przeciwnym wypadku (zbyt cienkie ścianki, charakterystyczne często dla umywalek z Chin) nagły kontakt z bardzo gorącą wodą i zaistniała różnica temperatur spowoduje pęknięcie kamienia.
  • Czy umywalki są faktycznie polerowane. Bywały przypadki (zwłaszcza, w przedziale cenowym umywalek po 300-700 zł), że kamień zamiast posiadać czasochłonne osiąganą wypolerowaną powierzchnię, był pokrywany tymczasowym lakierem chemicznym (jak do parkietu), który po kilku miesiącach odpryskiwał tworząc chropowatą powierzchnię, trudnią do utrzymania w czystości.
  • Czy producent, importer sprawuje kontrolę nad produkcją umywalek. Otwory odpływu umywalki mają różną średnicę w różnych częściach świata. Brak stałego nadzoru może powodować, że umywalka, która do nas dotrze będzie posiadać zbyt małą lub zbyt wielką średnicę otworu odpływowego, zatem nie będzie możliwy montaż umywalki.
  • Czy firma specjalizuje się w produkowaniu i sprzedaży umywalek z kamienia, czy też bazuje na kilku modelach, które są dodatkiem do innej działalności.
  • Odnotowano przypadki, gdzie zamiast kamienia naturalnego umywalka była produktem z mieszanki zaprawy klejowo betonowej z wymieszanym pigmentem farby.

kensington mixerPotężną zaletą kamiennych umywalek jest ich niepowtarzalność, trwałość, wyjątkowość i naturalność kamienia, o której przypominać on będzie każdorazowo podczas kontaktu. Wstawiona raz do wnętrza łazienki umywalka z kamienia nigdy nie zostanie zamieniona na inną! Do takich umywalek najlepiej pasują równie luksusowo wyglądające baterie z elementami ceramicznymi (polecamy baterie umywalkowe Kensington)

Umywalki drewniane

Umywalka drewniana to klejone pojedyncze elementy drewna (np. teak), tworzące określony kształt i rozmiar umywalki. Z doświadczenia osób, korzystających z takich umywalek uzyskać można jedynie informacje, że nie używana umywalka przez np. tydzień powoduje powstawanie szczelin między łączeniami (na około 1-2 mm), które są widoczne gołym okiem i znikają gdy nalejemy do umywalki wody. Drewno jest po prostu materiałem, który pracuje, stąd szczeliny na łączeniach. Kolejna istotna kwestia, to fakt, że tak jak w przypadku parkietu z drewna tak i umywalki raz na kilka lat wymagana będzie konserwacja i nałożenie nowej warstwy lakieru ochronnego. Nie są zatem aż tak trwałe jak umywalki ceramiczne czy umywalki z kamienia, ale z pewnością bardziej ciche niż umywalki metalowe.

Umywalki metalowe umywalki mosiężne

Ich popularność jest mimo wszystko stosunkowo niska w porównaniu z innymi, i stanowią bardziej ciekawostkę produktową niż rosnący popyt. Z pewnością uformowany metal jest głośniejszy w użytkowaniu. Niektóre modele są puste w środku, stąd dudniące echo niczym w rynnie. Zaletą jest ich lekkość oraz brak konieczności co do lakieru jak w przypadku umywalek drewnianych.

Umywalki szklane

Szklane umywalki identycznie jak umywalki ceramiczne i umywalki z kamienia zobligowane są do posiadania oznaczenia CE. Trwałością z pewnością dorównują umywalkom z ceramiki czy umywalkom kamiennym. Niektórzy jednak twierdzą, że ich ścianki są zbyt wąskie i trudne są do utrzymania w czystości. Łatwo na nich pozostają zacieki z mydła itp. Na pewno ich kolorystyka jest większa niż ceramicznych.


Opublikowano

w

Tagi: