W jaki sposób funkcjonują elektromagnesy?

W jaki sposób działają elektromagnesy? Poniższy tekst odpowie na najważniejsze pytania. Dowiesz się z niego również, gdzie można zastosować elektromagnesy i jak wybrać odpowiedni. Sprawdź to!

Jak działa elektromagnes?

elektromagnesNa początku warto zwrócić uwagę na budowę elektromagnesu. Składa się on z pięciu istotnych elementów: rdzenia, cewki, biegunów, metalowego krążka oraz obudowy. Każdy z nich pełni ważną funkcję w działaniu urządzenia. Zadaniem elektromagnesu jest wytworzenie pola magnetycznego w efekcie przepływu prądu elektrycznego. Kiedy zabraknie prądu, pole magnetyczne zanika, a elektromagnes przestaje działać. Napięcie podawane jest przez cewkę. Następnie po wytworzeniu pola magnetycznego magnesuje, a jednocześnie wzmacnia się rdzeń.

Aby elektromagnes zaczął mocniej działać, czyli pole magnetyczne było silniejsze, należy zwiększyć liczbę zwojów lub natężenie przepływającego prądu. Oznacza to, że im więcej cewka ma zwojów lub większy przepływa prąd, tym pole magnetyczne jest silniejsze. Warto zwrócić również uwagę na rodzaje elektromagnesów. Wśród najpopularniejszych znajdują się: mocujące bez magnesu trwałego lub z magnesem trwałym, obrotowe, przesuwne, wibrujące oraz elektrorygle. Konkretne urządzenia można znaleźć w sklepach internetowych takich jak: elstyk.com. Gdzie znajdują zastosowanie?

Gdzie elektromagnesy mają zastosowanie?

Elektromagnesy to urządzenia, które znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach naszego życia. Są często wykorzystywane w lotnictwie, motoryzacji, przemyśle hydraulicznym czy też medycznym. Elektromagnesy umożliwiają działanie wielu przedmiotów i urządzeń, które wykorzystujemy w codziennym życiu. Przykładem może być dzwonek elektrycznym. Znajdujący się wewnątrz niego elektromagnes umożliwia drganie młoteczka, który po uderzeniu w dzwonek powoduje wytworzenie charakterystycznego dźwięku.

Kolejnym urządzeniem może być zamek elektryczny, który umożliwia otworzenie drzwi do klatki z mieszkania na dowolnym piętrze. Pole magnetyczne wytwarzane przez elektromagnes wsuwa rygiel zamka i otwiera drzwi. W przypadku branży medycznej może znaleźć zastosowanie w zabiegach wykonywanych przez chirurgów okulistów. Elektromagnes umożliwia usunięcie metalowego ciała obcego z oka. Warto zwrócić uwagę, że często jest wykorzystywany również w silnikach elektrycznych oraz prądnicach.

Jak wybrać odpowiednie elektromagnesy?

Na początku musimy zdefiniować swoje potrzeby. Odpowiedzmy na pytanie, za co ma odpowiadać elektromagnes i jaki rodzaj urządzenia będzie nam potrzebny. Jeżeli wybieramy elektromagnes mocujący, musimy zwrócić uwagę na średnicę i siłę mocowania. Kiedy potrzebujemy urządzenia obrotowego, ważne są cztery parametry: moment, kąt, kierunek obrotu oraz obecność sprężyny zwrotnej. W przypadku elektromagnesów przesuwnych będą decydujące: siła, suw oraz kierunek suwu. Jeżeli potrzebujemy elektromagnesów wibracyjnych, musimy zwrócić uwagę na moc, szczelinę i rodzaj zasilania. Kiedy zamierzamy kupić elektrorygle, istotny będzie suw czy też ustawienie elektrorygla w stanie bezprądowym.

Jeżeli nadal nie wiemy, jaki rodzaj elektromagnesu będzie nam potrzebny, musimy odpowiedzieć sobie na jedno istotne pytanie. Na jakim ruchu elektromagnesu nam zależy? Jaki efekt chcemy uzyskać? Kiedy się tego dowiemy, wybór okaże się prosty. Pamiętajmy, że nie musimy wybierać najmocniejszych elektromagnesów w przypadku urządzeń takich jak: dzwonek, system alarmowy czy zamek do drzwi. Jeżeli wybierzemy za mocny elektromagnesy, nie oznacza to, że zamek będzie działał jeszcze lepiej. We wszystkim należy zachować umiar.


Opublikowano

w

Tagi: