Wielkie zalety małych domów

Dom jednorodzinny, będący marzeniem wielu polskich rodzin, to duże przedsięwzięcie – organizacyjne i inwestycyjne. Bardzo często najbardziej istotnym elementem – sprzyjającym lub wykluczającym realizację życiowych planów, są koszty budowy. Jednak realna strategia działania, obejmująca zarówno ogólny koncept, jak i wszelkie szczegóły realizacji inwestycji, umożliwia wybudowanie domu ekonomicznego – od pomysłu po użytkowanie. Niedrogi dom przede wszystkim będzie szyty na miarę potrzeb użytkowników i finansów inwestorów. Podpowiadamy jak wykorzystać potencjał małych domów, aby zrealizować życiowe marzenie o własnym dachu nad głową.

moły domZaczynamy szukać projektu

Każda rodzina ma osobistą wizję wymarzonego domu, trochę inne potrzeby i różne zdolności. Od początku warto zestawić ze sobą i skonsultować pojawiające się pomysły, aby wypracować jedną spójną wersję, która umożliwi rozpoczęcie poszukiwań optymalnego projektu. Wspólnym mianownikiem powinna być strefa dzienna, gdzie wielokrotnie będą się krzyżować drogi wszystkich domowników. Szczególnie w przypadku małych domów, gdzie każdy metr kwadratowy to dodatkowe obciążenie dla budżetu, warto postawić na otwartą przestrzeń salonu, jadalni i kuchni, co optycznie powiększy odbiór pomieszczeń, dodatkowo sprzyjając wspólnemu spędzaniu czasu. W tej części domu powinna znajdować się również toaleta, najlepiej wyposażona również w kabinę prysznicową (pełniąc w ten sposób od razu rolę drugiej łazienki).

W przypadku części nocnej kluczową rolę pełni sypialnia rodziców, która jest zwykle większa od pozostałych, których liczbę dostosowujemy do wielkości rodziny. Wersja ekonomiczna zakłada zwykle jedną wspólną łazienkę w tej strefie. Z punktu widzenia kosztów budowy i użytkowania najlepszym rozwiązaniem będzie dom z użytkowym poddaszem, gdzie na dole planuje się część ogólnodostępną, a na górze intymną. Wiele małych projektów domów proponuje takie rozplanowanie pomieszczeń, dbając równocześnie o komfort użytkowy mieszkańców. Architekci, odczytując rynkowe zapotrzebowanie, prześcigają się w proponowaniu najróżniejszych wariantów rozmieszczenia i wielkości poszczególnych wnętrz – warto przeglądać serwisy z projektami i porównywać ze sobą wybrane propozycje.

Planując rozkład i wielkość domu nie powinno się zapominać również o pomieszczeniach użytkowych takich jak spiżarnia, garderoby czy kotłownia. W przypadku małych domów powinny być proporcjonalnie dopasowane do powierzchni użytkowej całego budynku, jednak warto je przewidzieć. Chcąc jak najbardziej obniżyć koszty budowy, lepiej przemyśleć kwestie garażu w bryle budynku – to zawsze dość znaczny koszt inwestycji. Bogatsi od nas Skandynawowie bardzo rzadko pozwalają sobie na taki luksus.

Wybieramy technologie budowlane

Z budową domu jest trochę jak z kupnem samochodu – dużo zależy od marki, czyli jakości i ceny. Nawet większy dom można wybudować stosunkowo tanio, a mały całkiem drogo. Zwykle najlepszy jest wybór czegoś pośrodku, co z jednej strony nie zrujnuje od razu na wstępie całego budżetu, a z drugiej zapewni odpowiedni poziom rachunków za użytkowanie budynku. Najbardziej popularną metodą wznoszenia ścian są obecnie mury z dociepleniem, co oznacza wybór pomiędzy ceramiką, gazobetonem lub keramzytem, docieplonych styropianem lub wełną. Równie ważne są izolacje przeciwwilgociowe oraz rodzaj poskrycia dachu – z droższej dachówki lub tańszej blachy.

Jednak kluczową decyzją już na etapie wyboru projektu będzie decyzja o sposobie ogrzewania. Najpopularniejsze są aktualnie piece na paliwo stałe, które wybiera większość inwestorów. Nawet małe projekty domów mają osobno zaprojektowane kotłownie, których wielkość oraz osobne wyjście z budynku, spełniają obowiązujące wymogi prawne i umożliwiają tańsze ogrzewanie budynku. Szukając nie za dużego i niedrogiego projektu domu, warto sprawdzić rodzaj instalacji i technologii budowlanych zaplanowanych przez projektantów w dokumentacji. Bardzo wiele z nich zawiera kosztorys lub przynajmniej zestawienie materiałów, które są bardzo pomocne w szacowaniu ostatecznych kosztów inwestycji.

Na końcową cenę wpływają również wszelkie dodatkowe elementy takie jak wykusze, balkony, lukarny, które nie dość, że trzeba dodatkowo wybudować, to są również źródłem mostków termicznych, na których wyeliminowanie trzeba będzie wydać więcej, a poza tym każde dodatkowe załamanie obrysu budynku zwiększy nakłady na ogrzewanie. Warto wiedzieć, że im bardziej prosta i zwarta bryła budynku, tym bardziej ekonomiczna budowa i użytkowanie.

Mały dom może dać dużo satysfakcji i radości budującym, a przede wszystkim wolności – również tej finansowej, gdyż koszty utrzymania domu mogą być znacznie niższe niż czynsz za mieszkanie w bloku. Wystarczy dobrze wybrać projekt i mądrze zaplanować budowę. Małe projekty domów naprawdę mają wiele zalet.


Opublikowano

w

Tagi: