Jaki rodzaj pompy wybrać ?
Rodzaj pompy pobierającej wodę ze studni zależy od głębokości ujęcia. Zestawy hydroforowe mogą czerpać wodę z głębokości 7-8 metrów, wtedy wystarczy wykonać studnię abisyńską. Jeśli lustro wody znajduje się głębiej, należy wybrać pompę głębinową. Pompa głębinowa do studni głębinowej na stałe jest zanurzona w wodzie. Woda ze studni głębinowej powinna być lepszej jakości od wody ze studni abisyńskiej z tego względu, że woda pobierana z głębszych warstw wodonośnych i podlega dłuższej filtracji.
Jaki hydrofor wybrać?
Hydrofor powinien być dobrany w zależności od rodzaju instalacji oraz pod kątem przeznaczenia. Mieszkając w domu warto zdecydować się na zestaw hydroforowy o jak największej pojemności (minimum 100-150 litrów). Wielkość zbiornika należy też dopasować do rozmiarów instalacji wodociągowej domu.
Na działce, gdzie zużycie wody jest mniejsze, warto zwrócić uwagę mniejsze hydrofory (25-50 litrów). Wielkość zbiornika dostosowuje się do mocy i wydajności pompy. Dobierz hydrofor również do wielkości instalacji w Twoim domu, dzięki czemu woda będzie przepływać z odpowiednim ciśnieniem, a pompa będzie mogła załączać się rzadziej, co wydłuży jej żywotność.
Jaką pompę głębinową wybrać ?
Obojętnie, czy pompa czerpie wodę ze studni głębinowej i jest nazywana pompą głębinową, czy ze studni abisyńskiej i jest nazywana hydroforem. Zadaniem zestawu pompy ze zbiornikiem jest pobór odpowiedniej ilości wody ze studni, oraz zapewnienie odpowiedniego ciśnienia w domowej instalacji wodnej.
Ponieważ pobór wody nie jest równomierny w ciągu dnia, dlatego hydrofory zaopatrzone są w zbiorniki wodno-powietrzne, których zadaniem jest utrzymywanie ciśnienia w instalacji wodnej i zmniejszanie ilości cyklów pracy pompy wody. Zmniejszenie liczby cyklów pracy wpływa na zwiększenie żywotności urządzenia. Umieszczane w studniach pompy głębinowe, również mogą być podłączone do zbiornika.
Kiedy należy wykonać instalacje wodne ?
Instalacje zimnej wody podobnie jak instalację c.w.u wykonuje się przed wykonaniem podkładów podłogowych i nałożeniem tynków. Już na etapie budowy domu powinno się zostawić miejsca na rury w ścianach nośnych i stropach na instalacje, aby uniknąć pracochłonnego rozkuwania ścian. Na etapie fundamentowania powinno się zostawić w fundamencie miejsce na rurę doprowadzającą wodę ze studni do budynku. Sama studnia potrzebna jest do rozpoczęcia robót budowlanych. Po zakończeniu budowy, istniejąca studnia będzie służyć do zaopatrzenia budynku w wodę, można nią będzie podlewać ogród.
.