Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu

Z czym kojarzy Ci się dom? Większości ludzi przychodzi na myśl rodzina, ciepło i bezpieczeństwo. Rodzina – to zwykle z nią tworzy się dom. Ciepło możemy rozumieć dwojako – tworzone przez atmosferę i bliskich oraz z punktu widzenia technicznego, zapewnione przez odpowiednie ogrzewanie budynku. A co z bezpieczeństwem?

bezpieczny domBezpieczeństwo to nie tylko poczucie stabilizacji, oparcia w rodzinie i przyjaciołach. Bezpieczeństwo to przede wszystkim ochrona dóbr oraz zdrowia i życia ludzkiego. Budując lub kupując dom, koniecznie zadbaj o to, by był bezpieczny. Jak to zrobić?

Możliwe zagrożenia

Z policyjnych statystyk wynika, że każdego dnia w Polsce dochodzi do ponad 300 włamań. W 2015 roku najwięcej włamań z kradzieżą odnotowano w województwie dolnośląskim. Złodzieje najintensywniej „pracują” w czerwcu, lipcu i grudniu – są to miesiące urlopowe i świąteczne, podczas których często wyjeżdżamy na wakacje czy do rodziny i pozostawiamy dom bez nadzoru.

Ale włamania i kradzieże to nie jedyne potencjalne zagrożenie. Jeśli mieszkamy w domu wolnostojącym w okolicy uznawanej za niezbyt bezpieczną, możemy mieć do czynienia np. z agresywnymi „sąsiadami” lub ich psami. Co zrobić, jeśli ktoś wtargnie na naszą posesję, zniszczy ogród lub ogrodzenie? Przyłapanie na gorącym uczynku nie jest proste – dlatego coraz większą popularnością cieszą się akcesoria do samoobrony, jak gazy pieprzowe, i monitoringu domu, takie jak kamery i podsłuchy.

Legalne środki do samoobrony

Prawdopodobnie większość z nas słyszała kiedykolwiek o gazie pieprzowym. Jest to najbardziej popularne narzędzie do samoobrony, głównie ze względu na dobry stosunek ceny i skuteczności. Na jego zakup nie jest wymagane żadne zezwolenie. Gaz pieprzowy to nie tylko malutka puszka chowana do kieszeni – możemy zaopatrzyć się w bardzo skuteczny miotacz gazu przeznaczony specjalnie do ochrony domu. Taki gaz charakteryzuje się najczęściej pistoletowym uchwytem, dużym zasięgiem i większą pojemnością.

Najskuteczniejszy będzie gaz żelowy – lotność substancji jest mniejsza niż w przypadku gazu w fomie mgły, dzięki czemu prawdopodobieństwo, że zaszkodzimy sobie, jest niższe. Cząsteczki gazu w żelu po kontakcie ze skórą zwiększają swoją objętość i przyklejają się, przez co trudniej go zneutralizować. Zaletą jest też zasięg nawet do 8 metrów, dzięki czemu możemy się bronić, pozostając w bezpiecznej odległości od napastnika.

Kamery i podsłuchy

Taki sprzęt możemy kupić w większości sklepów z akcesoriami szpiegowskimi i obronnymi. Mamy wybór pomiędzy kamerami i podsłuchami przeznaczonymi do zamontowania w domu lub na zewnątrz, jeśli chcemy kontrolować, co dzieje się przed domem. Ceny takich urządzeń, w zależności od specyfikacji, wahają się od około 200 do niemal 2 tysięcy złotych.

Wybór konkretnego modelu kamery czy podsłuchu warto najpierw skonsultować z osobą, która się na tym zna – dlatego powinniśmy dokonywać zakupów w autoryzowanych sklepach cieszących się dobrą opinią. Możemy wtedy liczyć na pomoc sprzedawców, którzy podpowiedzą, jaki sprzęt wybrać w konkretnym celu.

Bezpieczeństwo na co dzień

Aby zminimalizować ryzyko włamania, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które nie wymagają od nas nakładu pieniężnego. Wychodząc z domu, zawsze zamykajmy drzwi i okna. Warto to sprawdzić nawet kilkukrotnie. Nie wpuszczajmy do domu obcych osób i koniecznie nauczmy dzieci, że nie wolno tego robić. Możemy także porozmawiać z sąsiadami i poprosić ich o czujność, aby w razie włamania podczas naszej nieobecności od razu zawiadomili policję.


Opublikowano

w