Ogrzewanie i chłodzenie domu jest bardzo energochłonne, kosztuje więc sporo pieniędzy. Dlatego też warto poszukać takich rozwiązań, które te koszty zminimalizują i jednocześnie zwiększą wydajność cieplną. Jednym z najlepszych i najskuteczniejszych tego typu rozwiązaniem, o ile nie najlepszym, jest izolacja cieplna za pomocą płyt poliizocyjanurowych (PIR). Co warto o nich wiedzieć i czym się charakteryzują?
Czym są płyty PIR i dlaczego są takie dobre
Najbardziej istotnym czynnikiem wpływającym na komfort i efektywność cieplną domu jest izolacja. Ścienne płyty poliizocyjanurowe (PIR) są jednymi z najbardziej efektywnych, termicznie skutecznych rozwiązań izolacyjnych na rynku budowlanym. Wytwarza się je przez zmieszanie wielu materiałów, tworzących razem sztywny produkt piankowy. Ciepło powstałe podczas reakcji pozwala gazom odparowywać i uwięzić je w komórkach pianki, zapewniając wysokie właściwości cieplne. Tę piankę umieszcza się następnie pomiędzy dwoma elementami okładziny, np. folii aluminiowej. Rodzaj użytej okładziny różni się w zależności od zastosowania płyt.
Takie płyty można stosować we wszystkich miejscach, które mogą stanowić izolację: podłogach, ścianach, płaskich dachach. Przy czym zakres grubości dla podłóg i sufitów wynosi od 12 do nawet 200 mm, a dla ścian zakres ich grubości jest jeszcze większy. Wiele zależy od producenta – jednym z bardziej uznanych jest firma Gór-Stal z Gorlic.
Wytrzymałość
Dzięki tym rozwiązaniom płyty PIR mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Jest to oczywiście najważniejszy parametr tego produktu, choć pozostałe mają również duże znaczenie dla ich użytkowania.
Warto wspomnieć na przykład o tym, że ścienne płyty poliizocyjanurowe, ze względu na strukturę zamkniętej komórki, są produktem hydrofobowym – nie wchłaniają wody, której działanie mogłoby powodować spadek wydajności i nanoszenie osadu lub kamienia na strukturę pianki. Płyty są dzięki temu i wydajniejsze, i trwalsze – ich żywotność jest podobna do żywotności budynków, w których są umieszczane, czyli kilkadziesiąt lat. Nie straszne są im także pożary.
No właśnie, to prawdopodobnie jedna z najważniejszych cech płyt PIR – spełniają one wysokie wymagania przeciwpożarowe, ponieważ ich konstrukcja jest wykonywana w wyniku nieodwracalnej reakcji chemicznej, co oznacza, że nie da się ich stopić. Po podgrzaniu pianki w wysokiej temperaturze tworzy się na nich zwęglina, która blokuje ogień przed dostępem do dalszych elementów. Płyty PIR dają nam zatem nie tylko niespotykaną wydajność cieplną, ale też bezpieczeństwo.