Zewnętrzne stojaki rowerowe – na co zwrócić uwagę?

stojak rowerowy typu uRower staje się w dzisiejszych czasach dla wielu ludzi jednym z podstawowych środków komunikacji. Rowerami na co dzień chętnie poruszają się zwłaszcza mieszkańcy dużych, często zakorkowanych miast. Jednak sama jazda na rowerze to nie wszystko – koniecznie trzeba gdzieś też rower bezpiecznie zostawić. W przestrzeniach miejskich służą do tego najczęściej zewnętrzne stojaki rowerowe. Co warto wiedzieć na ich temat?

Jaki powinien być idealny stojak na rowery?

Przede wszystkim stojak rowerowy powinien umożliwiać bezpieczne pozostawienie roweru i właśnie to jest jego podstawową funkcją. Pozostawiony w stojaku rower musi być więc stabilny. Nie powinien przewrócić się, nawet jeżeli zostanie przypadkowo potrącony. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w centrach miast, gdzie ruch pieszy na chodnikach jest czasami bardzo intensywny. Dla zapewniania stabilności stosuje się obecnie dwa różne rozwiązania. Pierwszym z nich jest stojak rowerowy U, nazwany w ten sposób, bo kształtem przypomina właśnie tę literę, tyle że odwróconą. Rower w tym przypadku po prostu opiera się całym ciężarem z jednej strony stojaka.

Drugim popularnym rozwiązaniem są stojaki szeregowe. W ich przypadku w stojak wsuwa się jedynie koło roweru, co również zapewnia dość dużą stabilność. Bezpieczeństwo pozostawionego na mieście roweru to również odpowiednie zabezpieczenie go przed kradzieżą. W przypadku pierwszego z wymienionych typów stojaków rower może być przypięty za ramę. Rowery w stojakach szeregowych przypina się raczej za koło. Oba wymienione rodzaje stojaków mają swoje wady i zalety. Który wybrać?

Stojaki rowerowe typu U i stojaki szeregowe – wady i zalety obu rozwiązań

Jak już wspomniano, stojaki szeregowe skonstruowane są w taki sposób, że mieści się w nich wyłącznie koło roweru, co jak najbardziej daje wystarczającą stabilność. Ich wadą jest jednak ograniczona możliwość zabezpieczenia roweru przed kradzieżą. Przypięcie tylko za koło powoduje, że rower może niepostrzeżenie zniknąć, a w stojaku zostanie tylko jedno z jego kół. Oczywiście dysponując nieco dłuższym zapięciem, można rower w takim stojaku przypiąć również za ramę, jednak nie jest to bardzo wygodne. Zaletą takiego rozwiązania jest natomiast oszczędność miejsca. W jednym stojaku zmieścić się może swobodnie nawet kilka rowerów – oczywiście w zależności od jego wielkości.

Pod względem bezpieczeństwa znacznie lepiej sprawdza się stojak rowerowy typu U. W tym przypadku rower do stojaka przypiąć można za ramę, co daje znacznie większą pewność, że jednoślad nie zostanie skradziony. Tym bardziej że ten rodzaj stojaków umożliwia łatwe zastosowanie zabezpieczeń znacznie solidniejszych, niż powszechnie stosowane linki rowerowe. Solidnie zakotwiczony w gruncie stojak tego typu jest praktycznie nie do ruszenia i z całą pewnością jest najlepszym rozwiązaniem w kwestii bezpieczeństwa. Jego wadą jest jednak znacznie większa ilość miejsca, które jest konieczne dla zapewnienia kilku miejsc na zaparkowanie rowerów – do jednego stojaka przypiąć można tylko dwa jednoślady.


Opublikowano

w